پرش لینک ها

مزایا و معایب طراحی سایت با سایت‌سازها

آنچه در این مقاله می خوانید:

در گذشته داشتن سایت نیازمند دانش برنامه‌نویسی یا پرداخت هزینه بالا به برنامه‌نویسان بود اما به لطف توسعه‌دهندگان وب، روش‌های بهتر و مقرون به صرفه‌تری ایجاد شد تا بتوان با سرعت و هزینه کمتری یک وب‌سایت را راه‌اندازی کرد.
نمی‌توان گفت که یک گزینه خاص برای همه مفید است، هر کدام از این گزینه‌ها برای رفع نیاز قشری از کاربران به وجود آمده اند و هیچ‌کدام خالی از مزیت و بدون عیب نیستند. سایت‌ساز‌ها هم یکی از این گزینه‌های پیش رو هستند. قبل از تصمیم‌گیری با ما همراه باشید تا مزایا و معایب طراحی سایت با سایت‌سازها را بررسی کنیم.

آشنایی با سایت ساز

قبل از آنکه در مورد معایب و مزایای طراحی سایت با سایت سازها با شما سخن بگوییم لازم است که توضیحاتی درباره سایت‌ساز‌ها ارائه دهیم. سایت‌سازها در واقع نوعی سیستم مدیریت محتوا می‌باشند که در اینجا می‌توانید با مفهوم سیستم مدیریت محتوا و انواع آن آشنا گردید. به عبارت ساده‌تر، سایت‌ساز یک بستر طراحی سایت بدون کد‌نویسی می‌باشد که خروجی آن از نظر ظاهری می‌تواند شبیه یک سایت حرفه‌ای باشد‌.
با استفاده از قالب آماده، پنل مدیریت آسان، امکانات و ابزارهای لازم برای تکمیل بخش‌های مورد نیاز و ویژگی دراگ‌اند‌دراپ در سایت‌سازها شما به راحتی می‌توانید یک سایت حرفه‌ای بسازید.
از بهترین سایت‌سازهای جهان می‌توان  Wix ، Squarespace و Weebly را نام برد که امکان راه‌اندازی سایت به صورت رایگان و یا قیمت پایین را به کاربران در سرتاسر جهان می‌دهد، گفتنی است که در نوع رایگان، تبلیغاتی در سایت شما قرار خواهد گرفت که برای حذف آن باید مبلغی را بپردازید.

آنچه که باید در مورد طراحی سایت با سایت‌سازها بدانید!!

تبلیغات زیادی در مورد طراحی سایت بدون کدنویسی انجام می‌شود، اگر شما به دنبال گزینه‌ای هستید که به آسانی، بدون کد‌نویسی، در مدت زمان کم و با کمترین هزینه بتوانید سایت خود را راه‌اندازی کنید سایت‌سازها می‌توانند گزینه مناسبی برای شما باشند اما این همه‌ی ماجرا نیست و در ادامه به ابعاد دیگری خواهیم پرداخت.

 

باید مزایا و معایب طراحی سایت با سایت سازها را به خوبی بدانید


همچنین بخوانید :
نکاتی که باید در مورد طراحی سایت بدون کدنویسی بدانید!!

نحوه عملکرد سایت سازها چگونه است؟

برای راه‌اندازی یک وب‌سایت با سایت‌ساز‌های آنلاین در قدم اول کافی است بعد از مطالعه شرایط آن در یکی از سایت‌های ارائه‌دهنده این خدمت ثبت‌نام نمایید، چرا که هر سایتی شرایط خاص خود را دارد.
در صورت نیاز آموزش‌های کار با سایت‌ساز را که توسط سایت مد نظر ارائه شده را ملاحظه نمایید ولی معمولا همه‌ی آنها ساز و کاری شبیه به هم دارند.
در قدم بعد باید یک قالب از بین قالب‌های آماده انتخاب نموده، به ویرایش آن بپردازید، در این مرحله باید تنظیمات لازم را بر روی سایت خود انجام دهید و پس از آن پنل مناسب خود را خریداری کنید تا امکانات لازم در اختیار شما قرار گیرد.
قدم آخر هم پس از تکمیل اطلاعات پایه مانند برگه درباره ما، تماس با ما، خدمات ما و … وارد کردن محتوا مانند مقالات یا محصولات درون سایت است.
نحوه عملکرد سایت‌سازهای آنلاین به طور خلاصه:

 • ثبت نام در وب سایت ارائه دهنده خدمات سایت ساز
 • انتخاب قالب مناسب
 • ویرایش قالب انتخابی و وارد کردن مطالب پایه
 • انتخاب دامنه و پنل مناسب و پرداخت هزینه
 • وارد کردن محتوا درون سایت

شاید کار با سایت‌سازهای آنلاین هم برای همه به راحتی و سادگی نباشد اما با کمی آموزش اکثر افراد از عهده‌ی آن برمی آیند.

 

مزایای طراحی سایت با سایت‌سازها

سهولت در ساخت سایت سرعت بالا در راه‌اندازی وب‌سایت عدم نیاز به دانش برنامه‌نویسی از مزایای طراحی سایت با سایت سازهاست

تا اینجا با توضیحاتی که برای آشنایی شما با سایت‌سازها داده شد قطعا تا حد زیادی پی به مزایای سایت‌سازها برده اید که لیستی از این مزایا به شرح زیر است:

 • سهولت در ساخت سایت
 • سرعت بالا در راه‌اندازی وب‌سایت
 • عدم نیاز به دانش برنامه‌نویسی
 • دسترسی به ده‌ها قالب آماده
 • مقرون به صرفه بودن نسبت به روش‌های دیگر
 • پشتیبانی سایت که می‌تواند قوی، متوسط یا ضعیف باشد.
 • آماده بودن امکانات لازم در یک بسته اعم از هاست، دامنه، ابزارها و افزونه‌ها

از مزایای سایت‌ساز‌ها تیتر‌وار عبور می‌کنیم چرا که ارائه‌دهندگان این سایت‌سازها با اغراق بسیار، مزایای آن را برای شما شرح می‌دهند ولی برای آنکه شما بتوانید تصمیم درستی بگیرید لازم است با معایب آن نیز به خوبی آشنا گردید.

معایب طراحی سایت با سایت سازها

با وجود همه‌ی مزایای سایت‌سازها اما آنها دارای معایبی هستند که جوابگوی نیاز همه‌ی گروه‌های هدف نیست.

عدم قابلیت توسعه

درست است که ظاهر این سایت‌ها شبیه به سایت‌های طراحی شده توسط طراحان سایت حرفه‌ای است ولی اگر شما نیاز به توسعه وب سایت خود و افزودن امکانات خاصی داشته باشید این امکان را نخواهید داشت و محدود به امکانات موجود در همین سایت‌سازها خواهید بود.
این سایت‌سازها انعطاف پایینی دارند و نمی‌توانند در موارد پیشرفته خود را با نیاز کاربر وفق دهند و امکانات آن محدود به مواردی است که برای عموم طراحی شده است.

دریافت هزینه بیشتر در قبال تمام امکانات

گفته شد که هزینه طراحی در این روش نسبت به روش‌های دیگر مقرون به صرفه است اما این همه ی ماجرا نیست، هزینه‌ها زمانی پایین است که شما به آپشن‌های زیادی نیاز نداشته باشید.
اگر شما بخواهید پکیج کامل این سایت‌سازها را تهیه کنید بعضا هزینه‌ی آن از روش‌هایی مانند طراحی سایت با وردپرس هم فراتر می رود و اگر شما در طراحی سایت با وردپرس فقط یک بار هزینه می‌کنید و دیگر فقط نیاز به پشتیبانی دارید، اما در سایت‌سازها باید هر سال این هزینه را تمدید نمایید آن هم با امکانات فنی محدود.

وابستگی به سرویس دهنده

طراحی سایت با سایت سازها در بستر یک سایت دیگر انجام می شود و شما استقلال نخواهید داشت

در این روش شما استقلال نخواهید داشت و در واقع سایت خود را در بستر یک سایت دیگر طراحی می‌کنید و به آن قفل شده‌اید.
اگر بخواهید از این بند آزاد گردید باید از ابتدا شروع کنید و سایت خود را از ابتدا به روش دیگری طراحی کنید. تصور کنید سایت ساز شما دیگر کیفیت گذشته را ندارد یا شما نیاز به امکانات بیشتری دارید که این سایت سازها پاسخگو نیستند، آن زمان هیچ کاری به جز رها کردن این سایت و شروع دوباره ندارید.

محدودیت در انتخاب قالب‌های سایت

شما در سایت سازها با محدودیت قالب همراه خواهید بود، شما محدود به استفاده از همین قالب‌های موجود در سایت‌سازها هستید و توجه داشته باشید که هزاران نفر همچون شما از این قالب‌ها استفاده می‌کنند و در نتیجه بسیاری از سایت‌ها به هم شبیه خواهند بود اما در روش‌هایی مثل طراحی سایت با وردپرس شما امکان داشتن یک دموی اختصاصی را خواهید داشت.

عدم امکان سئوی پیشرفته

سایت بدون سئو کارایی ندارد، در سایت‌سازها شما نمی‌توانید از افزونه‌ها و برنامه‌های توسعه داده شده توسط دیگر برنامه‌نویسان استفاده کنید بلکه محدود به استفاده از ابزار سئوی داخل این پنل‌ها خواهید بود.
در روش‌هایی مانند طراحی سایت با وردپرس شما آزاد خواهید بود تا از افزونه‌های توسعه داده شده توسط برنامه‌نویسان در سرتاسر جهان بهره‌مند باشید اما در این روش شما محدود به جمع کوچکی از برنامه‌نویسان خواهید بود.
ضمن آن که ابزار به تنهایی کافی نیست و کار سئو بدون متخصص سئو پیش نخواهد رفت و صرف ِ راه‌اندازی یک سایت به کسب و کار شما کمکی نخواهد کرد.

استفاده از سایت‌سازها برای چه کسانی مناسب است؟

تا اینجا از مزایا و معایب طراحی سایت با سایت‌سازها گفتیم اما استفاده از سایت‌سازها برای کسانی که بودجه کافی نداشته و هنوز در مراحل اولیه کسب و کار خود قرار دارند و یا فقط می‌خواهند تاثیر داشتن سایت را بر کسب و کار خود تست کنند می‌تواند گزینه مناسبی باشد.

اگر مزایا و معایب طراحی سایت با سایت سازها را بدانیم خواهیم فهمید برای چه کسانی مناسب است

به طور مثال شخصی که از طریق بلاگری محصول در سوشال مدیاهایی همچون اینستاگرام موفق شده فالور و خریدارانی برای محصول خود جذب کند و حالا می‌خواهد برای مشتریان خود تجربه ی خرید مطمئن تر و ایمن تری را رقم بزند و همچنین خود نیز با راحتی بیشتری سفارش ها را دریافت کند، سایت‌سازها می‌توانند گزینه بسیار مناسبی باشند.
همچنین سایت‌سازها می‌توانند برای شرکت‌های کوچک که فقط قصد معرفی نمونه کار خود به مشتریان را دارند مفید باشد به شرطی که نیاز به امکاناتی غیر از آنچه در سایت‌سازها موجود است نداشته باشند و از نظر ظاهری نیز به همان دموهایی که در سایت‌سازها موجود است اکتفا کنند.

استفاده از سایت‌سازها برای چه کسانی مناسب نیست؟

استفاده از سایت سازها برای شرکت های متوسط و بزرگ و فروشگاه های آنلاین بزرگ مناسب نیست

استفاده از سایت‌سازها برای فروشگاه‌های آنلاینی که برای رشد خود برنامه بلند مدت داشته و از دست رفتن سایت یا افت کیفیت آن می‌تواند به تباه شدن سرمایه آنها منجر شود به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.
همچنین برای شرکت‌های متوسط تا بزرگ که معمولا هزینه گزافی برای سئو و رسیدن سایت به رتبه بالای گوگل را می‌دهند و برای این منظور مقالات زیادی در سایت آنها تولید می‌شود هرگز توصیه نمی‌شود ضمن اینکه در این مسیر ممکن است به امکانات بیشتر و حرفه ای‌تری از آنچه سایت‌ساز ها در اختیارشان قرار می‌دهد داشته باشند.
در واقع می‌توان گفت که در روش‌های دیگر طراحی سایت محدودیت بسیار کمتر از سایت‌سازهاست و بزرگترین عیب این سایت‌سازها محدودیت آن‌هاست.

استودیو حضورمدیا

در این مقاله کوشیدیم که به دور از هر گونه منفعت طلبی، حقیقت را پیش روی شما بگذاریم، امیدوارم که بتوانید بعد از مطالعه این مقاله تصمیم درستی اتخاذ بکنید.
استودیو حضورمدیا با داشتن کارشناسانی در زمینه طراحی سایت، سئو ، گرافیک ، تدوین ، تولید محتوا قادر است یک سایت حرفه‌ای با قیمت مناسب را برای شما طراحی کند. در صورت نیاز برای مشاوره در زمینه طراحی سایت فروشگاهی، طراحی سایت شرکتی، شخصی، خدماتی با ما تماس بگیرید و برای دیدن نمونه کارها به اینجا مراجعه کنید.

سکینه فتحی

دانش آموخته فناوری اطلاعات مقطع کاردانی
به طراحی سایت و هر چیزی که مربوط به طراحی سایت باشه علاقمندم و از سختی ها و چالش های این مسیر خسته نمیشم و لذت می برم. دوست دارم هر چیزی که یاد می گیرم با علاقمندان به این رشته به اشتراک بذارم.

سایر مقالات نویسنده

linkedin-sfathi

پیام بگذارید

error: کپی رایت مجاز نیست!!!