پرش لینک ها

طراحی جلد کتاب و مجله

شما اگر بهترین اخبار، دقیق ترین مقالات، جذابترین گزارشها و محتواهای خبری را داشته باشید اما به درستی دیده نشوید، هیچ موفقیتی به دست نیاورده اید.

طراحی جلد کتاب متمایز از هرنوع طراحی، در زمینه‌های مختلف می‌باشد.
یک طراح جلد کتاب باید ایده‌پرداز باشد و در اجرا و ترکیب‌بندی بسیار استادانه عمل کند و در بحث طراحی تمایز ها را به خوبی بشناسد و از آن بهره ببرد.
یکی از مهم‌ترین مسئله‌ها برای طراحی جلد کتاب و مجله شناخت تمایز‌ها و تفاوت‌ها در طراحی جلد است.
امکان دارد کسی در زمینه‌های دیگر طراح فوق‌العاده ای باشد، مثلا طراح پوستر،بنر یا بیلبورد و…، اما توانایی طراحی جلد کتاب و مجله را به صورت ماهرانه نداشته باشد.

طراحی جلد کتاب با طراحی‌های دیگر، شباهت‌های زیادی دارد و تفاوت‌هایشان نیز بسیار مهم است و نیاز به‌دقت و آگاهی در این زمینه می‌باشد. طراحی جلد مثل طراحی چهره نیاز به توجه، ریزبینی، مهارت و دقت فراوانی دارد.
اگر طراحی جلد کتابی ماندگار، به طراح سپرده‌شود، طرحی که سال‌ها مقابل چشم ما خواهد‌بود، باید به عناصر آن اهمیت بیشتری داده‌شود.
جلد کتاب باید به‌گونه‌ای باشد که وقتی کتاب در دست گرفته می‌شود و جزئیات آن از نزدیک دیده می‌شود، مخاطب را برای خواندن کتاب ترغیب کند و بر سر ذوق آورد، همچنین از کیفیت ظاهری خوبی در طراحی برخوردار باشد.
هر نوع کتاب بسته به ژانر آن دارای مخاطب خاص خود است و در طراحی باید به‌این نوع جداسازی توجه کاملی شود، با تکیه به محتوای کتاب به‌طور کاملا خاص طراحی شود و لازم است طراح با متن کتاب ارتباط خوبی برقرار‌کرده باشد.
جلد هویتی است که به کتاب داده می‌شود و باید خواننده با دیدن جلد آن را احساس کند و به روح کتاب پی ببرد.
در طراحی جلد، طرح سوالی بدون ابهام، برای خواننده موجب همراهی او با کتاب تا انتهای آن و دریافت پاسخ سوالش است که اجرای آن نشان از هنر طراح دارد.
جلد هر کتاب برای آن، نوعی سرنخ و نشانه است که طراح آن را به دست خواننده خواهد سپرد.

برای مشاهده نمونه کارها کلیک کنید.