پرش لینک ها

تولید محتوای کتاب

برای طی فرآیند تولید‌کتاب، باید از افراد ماهر و انتشارات حرفه‌ای کمک گرفت، مدیر هنری، تصویر‌گر، نویسنده، مدیر‌محتوا و ویراستار از این جمله افراد هستند.

تولید‌کتاب با چالش‌های کاری متفاوتی روبرو است اما از لحاظ معنوی ارزشمند بوده و نام مولف یا مترجم کتاب را برای همیشه در یاد‌ها زنده نگه‌می‌دارد.
برای چاپ و تولید یک کتاب خوب و کامل بایداز نظر ظاهری آن‌را به‌طور کامل مورد توجه قرار داد و نکاتی مانند همفکری ناشر و نویسنده و تصویر‌گر به‌خوبی رعایت شود.
نکات کلیدی در خلق و طراحی یک کتاب وجود دارد که بسیار حائز اهمیت می‌باشد و باید حتما به ترتیب طی شود تا از هدر رفت زمان، انرژی و منابع مالی جلوگیری شود.
برای طی شدن فرآیند تولید‌کتاب، باید از افراد ماهر و انتشارات حرفه‌ای کمک گرفت. مدیر هنری، تصویر‌گر، نویسنده، مدیر‌محتوا و ویراستار از این جمله افراد هستند.
در این فرآیند دسته ای از کارها پشت سر هم و با چیدمانی ویژه برای رسیدن به تولید‌کتاب انجام می شوند.

 ابتدا نویسنده، محتوایی را با‌توجه به درک درست از نیاز جامعه ومتناسب با آن ارائه می‌کند و یا مترجم، اثر را با توجه به‌نیاز جامعه ترجمه می‌کند، سپس ویراستار آن‌را از نظر نگارشی، املائی، لحن وبیان(به مقاله ویراستاری مراجعه کنید) با دقت و توجه ویرایش می‌کند.ویرایش توسط فردی ماهر که اطلاعات لازم را در‌این‌زمینه دارد، انجام می‌شود.
درمرحله بعد صفحه‌آرا، طراح جلد و تصویرگر نیز کتاب را با توجه کامل به‌مواردی مانند قطع، فونت، اندازه قلم، رنگ، تصاویر داخلی و طراحی جلد‌، تعیین می‌کنند و به قسمت بعد ارجاع می‌دهند.
در این قسمت کتاب وارد مراحل دریافت مجوز‌های اداری، مثل اخذ شابک و فیپا می‌شود و بعد از کسب آن‌ها وارد چاپ‌خانه شده و براساس تیراژی که در نظر گرفته‌شده، یکی از مدل‌های چاپ را برای آن اجرا می‌کنند.
درآخر، بعد از آماده سازی و پشت‌سر‌گذاشتن تمام مراحل تولید‌کتاب، نوبت‌به توزیع کتاب توسط پخش‌ها می‌رسد. هر کتابی که منتشر می‌شود و به‌دست مخاطب می‌رسد، موجب ارتقاء فهم و درک جامعه از مسائل پیش آمده در جامعه خود و جوامع دیگر می‌شود.

error: کپی رایت مجاز نیست!!!